Paul Cézanne PDF

Un article de Wikipédia, l’encyclopédie libre. Cette liste est une ébauche concernant la peinture. La montagne Sainte-Victoire, près d’Aix-en-Provence, est le sujet de près de paul Cézanne PDF œuvres du peintre français Paul Cézanne.


Paul Cezanne La Montagne Saint Victoire Barnes. Cezanne – Ebene mit dem Mont Sainte Victoire. Mont Sainte-Victoire with Large Pine 1886-1887 Paul Cezzane. Paul Cézanne – Montagne Saint-victoire – Google Art Project. Paul Cezanne – Mont Sainte-Victoire 1897. Mont Sainte-Victoire Seen from the Bibemus Quarry 1897 Paul Cézanne. Paul Cezanne Bathers, Mont-Sainte-Victoire in the Background.

Rechercher les pages comportant ce texte. La dernière modification de cette page a été faite le 29 décembre 2018 à 01:04. 19 stycznia 1839 w Aix-en-Provence, zm. Paul Cézanne urodził się 19 stycznia 1839 w małym miasteczku Aix-en-Provence. Rodzina jego ojca pochodziła najprawdopodobniej z Włoch.

Zgodnie z wolą ojca Paul rozpoczął studia prawnicze na uniwersytecie w Aix-en-Provence, jednak w rzeczywistości studia te zupełnie go nie interesowały. Równolegle do studiów uczęszczał na lekcje rysunku, wreszcie przerwał studia i postanowił całkowicie poświęcić się malarstwu. Po przyjeździe do Paryża w 1861, uczył się w Académie Suisse, studiując jednocześnie w Luwrze dzieła starych mistrzów. W 1869 poznał dziewiętnastoletnią modelkę Hortense Fiquet, z którą zamieszkał, zachowując jednak ten fakt w tajemnicy, z obawy przed tym, że jego ojciec nie zgodziłby się na ich związek. Wkrótce urodził im się syn Paul, o czym rodzina Cézanne’a również się nie dowiedziała. Ojciec Cézanne’a, Louis-Auguste, dowiedział się o związku syna z Hortense i o ich dziecku, chociaż sam Paul uparcie temu zaprzeczał.

Aby ukarać syna, Louis-Auguste wypłacał mu jedynie niewielką pensję, wystarczającą zaledwie na pokrycie wydatków samotnej osoby. Stałe nalegania matki skłoniły go jednak do wypłacania synowi większych sum pieniędzy. Bohater tej powieści, Claude Lantier, to malarz pozbawiony mocy twórczej, który nie potrafił zrealizować swoich marzeń i w konsekwencji popełnił samobójstwo. Paul Cézanne rozpoznał w nim siebie. 15 października 1906, podczas pracy w plenerze, artystę zaskoczyła burza, w wyniku czego zaziębił się i stracił przytomność.

Kilka dni później Cézanne zmarł na zator płuc. We wczesnym okresie twórczości pozostawał pod wpływem malarstwa barokowego i romantycznego. Później jednak zakwestionował dotychczasowe sposoby ukazywania przestrzeni. Duży wpływ na twórczość Cézanne’a wywarło spotkanie z Pissarrem.

Pod jego wpływem Cézanne rozjaśnił koloryt swoich obrazów i nadał im lekkość. Zrezygnował też z używania grubych szpachli, nanosząc plamy barwne subtelnymi pociągnięciami pędzla. Nie interesowało natomiast artysty życie Paryża, wystawnego miasta wraz z gwarem ulicznym, czy teatrami i kabaretami, które było w tym czasie tematem wielu płócien impresjonistów. W 1895 roku, dzięki staraniom marszanda Ambroise’a Vollarda, odbyła się pierwsza indywidualna wystawa artysty.